Αποτελέσματα 6ων Ποδηλατικών Αγώνων Ορεινής Ναυπακτίας

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν για 6η συνεχόμενη χρονιά οι Ποδηλατικοί Αγώνες Ορεινής Ναυπακτίας 2016 που διεξήχθησαν το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Αυγούστου στην Άνω Χώρα Ναυπακτίας.

IMG_7972_(Small)

Το Σάββατο 20/08/2016, πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Road Bike 35km. Αν και έβρεχε πριν τον αγώνα, κατά τη διάρκεια του αγώνα ο καιρός ήταν καλός και ο αγώνας εξελίχθηκε ομαλά. Πρώτος τερμάτισε ο Κανελλόπουλος Σταύρος με χρόνο 1:29:04, δεύτερος ο Κοριντζέλης Δημήτρης με χρόνο 01:29:24 και τρίτος ο Γιαννακόπουλος Γεώργιος με χρόνο 1:29:27. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα Results_road_race

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκαν οι απονομές, ενώ η μέρα έκλεισε με το κλασικό πλέον “Αντάμωμα”, όπου οι αθλητές και των δύο ημερών αλλά και επισκέπτες ανταμώσαν στην κεντρική πλατεία του χωριού υπό τους ήχους μουσικής, ενώ οι γυναίκες του χωριού τους φίλεψαν παραδοσιακές πίτες και γλυκά της περιοχής.

Την Κυριακή 21/08/2016 στις 10:30 και με καλοκαιρία πήραν εκκίνηση οι αγώνες ΜΤΒ με τις διαδρομές των 40km, 26km και Ε-bikes 26km. Στη διαδρομή των 40km στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Παπασάββας Μιχάλης με χρόνο 2:05:54, στη δεύτερη θέση ο Καραγιάννης Ηλίας με χρόνο 2:08:26 και στην τρίτη θέση ο Ορφανουδάκης Κώστας με χρόνο 2:12:29.

Στη διαδρομή των 26km πρώτος τερμάτισε ο Λεούσης Παναγιώτης με χρόνο 1:25:10, δεύτερος o Γκίνης Γιώργος με χρόνο 1:34:26 και τρίτος ο Μπακούρος Νίκος 1:34:54, ενώ στα ηλεκτικά ποδήλατα την πρώτη κετέκτησε ο Ανδρεόπουλος Νίκος με χρόνο 1:13:54, την δεύτερη θέση ο Σάκκος Κωνσταντίνος με χρόνο 1:26:06 και την τρίτη θέση ο Σάκκος Γιώργος με χρόνο 1:26:52. Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων:

Results_MTB 40KLM_race

Results_MTB 26_race

Results_MTB-EL 26_race

Εξαιρετική ήταν και η παρουσία της ομάδας BN Cycling στους αγώνες ορεινής ποδηλασίας με 5 αθλητές. Συγκεκριμένα στα 40km ο Σπαγκούρος Αλκιβιάδης κατέκτησε την 4η θέση στην κατηγορία ΜΤΒ3 40-49 με χρόνο 2:29:55, ενώ στην ίδια κατηγορία την 6η θέση πήρε ο Ταμπαρόπουλος Αριστοτέλης με χρόνο 2:42:06. Στα 26km στην κατηγορία Ανδρών την 7η θέση κατέκτησε ο Τζανέτος Νίκος με χρόνο 1:49:07, την 11η θέση ο Βασιλίκας Γιώργος με χρόνο 1:56:37 και την 14η θέση ο Δάβαρης Κωνσταντίνος με χρόνο 2:04:18.