Γεμάτο ποδηλατικό τριήμερο για τους αθλητές του ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ.

Ένα γεμάτο και πολύ πετυχημένο ποδηλατικό τριήμερο (29 – 31/10) έζησαν οι αθλητές του Συλλόγου Φίλων Αθλητισμού Γέρακα (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ.) στην Κρήτη.

Την Παρασκευή 29/10  διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας Cross Country Short Track (XCC) όπου διακρίθηκε ο Εγγλέζος Σταμάτης, ο οποίος στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία Παίδες.

Στους Εφήβους, ξεχώρισαν οι Σταματόπουλος Ευάγγελος, ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση και  Ιριμία Νικόλας, ο οποίος κατέκτησε την 5η θέση.

Το Σάββατο 30/10 διεξήχθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας Cross Country Eliminator CΕ) διακρίθηκε ο Εγγλέζος Σταμάτης, ο οποίος στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία Παίδες. Από την ίδια κατηγορία, ο Ζήσης έφτασε στους 16.

Την Κυριακή 31/10 διεξήχθη ο διασυλλογικός αγώνας «4η Λίγκα ΜΤΒ XCO».  Στον αγώνα αυτό συμμετείχε και διακρίθηκε ο Εγγλέζος Σταμάτης ο οποίος κατέκτησε την 1η θέση και ο Ζήσης Κωνσταντίνος ο οποίος έφτασε στην 17η θέση, στην κατηγορία Παίδες.

Στους Εφήβους, διακρίθηκε ο Σταματόπουλος Ευάγγελος  ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση και ο Ιριμία Νικόλας ο οποίος κατέκτησε την 5η θέση.

Δεν θα μπορούσαμε να μην κάνουμε ξεχωριστή αναφορά στον αθλητή Εγγλέζο Σταμάτη, ο οποίος κατάφερε και τις τρεις μέρες και ανέβηκε στο πρώτο βάθρο. Ακόμη, να μην παραλείψουμε να αναφέρουμε ότι στα τρία (3) Πρωταθλήματα Ορεινής Ποδηλασίας που διεξήχθησαν το τελευταίο διάστημα, το XCO στη Ξάνθη και τα XCC και XCE στην Κρήτη,  στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία Παίδες! Πολλά μπράβο του που «σαρώνει» τους τίτλους και αναμένουμε τη συνέχεια καθώς προβλέπεται πολλά υποσχόμενη!

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους, για όλες τις επιδόσεις, και αναμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια τους!