Ο ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. έδωσε το παρών σε 3 αγώνες το Σ/Κ 23-24/10/2021

Ο Σύλλογος Φίλων Αθλητισμού Γέρακα (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ.) συμμετείχε σε τρείς (3) αγώνες το Σαββατοκύριακο 23-24/10/2021.

Αρχικά, το Σάββατο 23/10, ο Ποδηλατικός Σύλλογος Σαλαμίνας «Ο Πρωτέας» διοργάνωσε διασυλλογικό αγώνα ορεινής ποδηλασίας MTB – XCC στις κατηγορίες ΜΑΣΤΕΡΣ, ΠΑΙΔΩΝ, ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ, ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ και ΜΙΝΙ (Μικρά/Μεγάλα, Αγόρια/Κορίτσια). Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στα Κανάκια Σαλαμίνας, με εκκίνηση και Τερματισμός στα Κανάκια.

Στον αγώνα αυτό συμμετείχαν 22 αθλητές του ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. Στα Μίνι Μικρά Αγόρια, διακρίθηκαν οι Μακρυγιάννης Κωνσταντίνος στην 2η θέση,  Τσίβος Αλέξης στην 3η θέση και Μαρινάκης Ρωμανός στην 6η θέση. Στα Μίνι Μικρά Κορίτσια διακρίθηκαν οι Μπεζά Μαρία στην 3η θέση και Παπαγεωργίου Διονυσία στην 4η θέση. Στα Μίνι Μεγάλα Αγόρια διακρίθηκαν οι Αργυριάδης Παναγιώτης στην 3η θέση, Πεταλάς Θεόδωρος στη 4η θέση και Κωνσταντάκης Ιάσονας στην 5η θέση. Στα Μίνι Μεγάλα Κορίτσια διακρίθηκε η Παπαγεωργίου Δήμητρα στην 3η θέση. Στους Παμπαίδες διακρίθηκε ο Σταματόπουλος Ανδρέας στην 1η θέση. Στις Παγκορασίδες διακρίθηκε η Ταλαδιανού Άννα στην 1η θέση. Τέλος, στους Παίδες διακρίθηκε ο Εγγλέζος Σταμάτης στην 1η θέση.

Ακόμη, την Κυριακή 24/10, ο Ποδηλατικός Σύλλογος Σαλαμίνας «Ο Πρωτέας» διοργάνωσε διασυλλογικό αγώνα ορεινής ποδηλασίας MTB – XCC στις κατηγορίες ΠΑΙΔΩΝ, ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ, ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στα Κανάκια Σαλαμίνας, με εκκίνηση και Τερματισμός στα Κανάκια.

Σε αυτό τον αγώνα συμμετείχε ο Σταματόπουλος Ανδρέας, ο οποίος για 2η συνεχόμενη μέρα αγωνίστηκε και κατέκτησε και πάλι την 1η θέση. Επίσης, στον αγώνα συμμετείχε και ο Εγγλέζος Σταμάτης αλλά δυστυχώς δεν συμπληρώθηκε η κατηγορία του, με αποτέλεσμα να μην διενεργηθεί κανονικά ο αγώνας με κατάταξη και βαθμολογία.

Ακόμη, το Σαββατοκύριακο, διεξήχθη διήμερο Mountain Bike με την μορφή κυπέλλου που περιελάμβανε τους εξής 2 αγώνες: το Σάββατο 23/10 ο Tihiorace Mountain Bike Marathon 74km και την Κυριακή 24/10 ο Mountain Bike TihioraceFull race 39Km.

Το Σάββατο, στον αγώνα “Tihiorace Mountain Bike Marathon 74km”, ο Ταμπαρόπουλος Αριστοτέλης κατέκτησε την 11η θέση στη Γενική κατάταξη και τη 2η στην κατηγορία Μάστερς Γ’, ο Αλετράς Αλέξανδρος κατέκτησε τη 12η θέση στη Γενική κατάταξη και τη 3η θέση στην κατηγορία Μάστερς Α’ και τέλος, ο Λύτρας Ευστάθιος κατέκτησε την 21η θέση στη Γενική κατάταξη και την 1η θέση στην κατηγορία Μάστερς Δ’.

Την Κυριακή, στον αγώνα Mountain Bike TihioraceFull race 39Km”, ο Αλετράς Αλέξανδρος κατέκτησε την 8η θέση στη Γενική κατάταξη και την 4η θέση στην κατηγορία Μάστερς Α’, ο Ταμπαρόπουλος Αριστοτέλης κατέκτησε την 12η θέση στη Γενική κατάταξη και την 2η θέση στην κατηγορία Μάστερς Γ’ και ο Λύτρας Ευστάθιος κατέκτησε την 18η θέση στη Γενική κατάταξη και την 1η θέση στην κατηγορία Μάστερς Δ’.

Ο ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. έδωσε το παρών σε 3 αγώνες το Σ/Κ 23-24/10/2021Ο ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. έδωσε το παρών σε 3 αγώνες το Σ/Κ 23-24/10/2021

Τέλος, την Κυριακή 24/10 διεξήχθη ο ποδηλατικός αγώνας δρόμου «Granfondo ΘΗΣΕΑΣ» που αποτελεί μια ποδηλατική εκδήλωση “Cycling for All” χαρακτήρα με συμμετοχή Elite, Juniors, Masters και Sportive αθλητών.  Διοργανώθηκε από τον Αθλητικό Όμιλο «Θησέας», με την συνεργασία της Ποδηλατικής Ένωσης Παλαίμαχων Αθλητών (ΠΕΠΑ) και την άδεια της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Στον αγώνα αυτό συμμετείχαν οι Θεοδωρίδης Χρήστος (Μάστερς Β’) και Πάτσης Κωνσταντίνος (Μάστερς Δ’).