Ο ΣΥ. Φ. Α. Γέρακα στην ιστορική «59η Ανάβαση Πάρνηθας»

Την Κυριακή 17 Οκτωβρίου διεξήχθη η “59η Ανάβαση Πάρνηθας”, ένας από τους ιστορικούς ποδηλατικούς αγώνες της Ελλάδας, ο οποίος υλοποιήθηκε για πρώτη φορά το 1938 με νικητή τον Πέτρο Λεωνίδη του Πειραϊκού και διεξάγεται μέχρι και σήμερα από τον Ποδηλατικό Αθλητικό Σύλλογο Μαρκοπούλου “ΕΡΜΗΣ”.

Ο Σύλλογος Φίλων Αθλητισμού Γέρακα (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ.) έδωσε το παρών με οκτώ (8) αθλητές.

Ξεκινώντας με τους μικρότερους ηλικιακά, ο Εγγλέζος Σταμάτης κατέκτησε την 5η θέση και ο Ρούπτσος Κωνσταντίνος την 12η θέση, στην κατηγορία Παίδες. Ο Σταματόπουλος Ευάγγελος κατέκτησε την 4η θέση και ο Ιριμία Νικόλας συμμετείχε αλλά εγκατέλειψε, στην κατηγορία Έφηβοι. Ο Αλετράς Αλέξανδρος κατέκτησε την 13η θέση, στην κατηγορία Μάστερς Α’. Ο Ταμπαρόπουλος Αριστοτέλης κατέκτησε την 6η θέση, στην κατηγορία Μάστερς Γ’. Τέλος, στην κατηγορία Μάστερς Δ’ διακρίθηκαν οι Λύτρας Ευστάθιος στην 7η θέση και Πάτσης Κωνσταντίνος στη 10η θέση.