Πρωταγωνιστής το ποδηλατικό σωματείο του Γέρακα στο Bike Festival της Κάτω Τιθορέας

Ο Σύλλογος Φίλων Αθλητισμού του Γέρακα με διπλό πρωταγωνιστικό ρόλο στους αγώνες «Κάτω Τιθορέα ΜΤΒ & Road Race 2020»  αφού εκτός από διοργανωτής συμμετείχε και στους αγώνες με αθλητές απ’ όλες τις κατηγορίες.

Το Σωματείο του Γέρακα διακρίθηκε σε πολλές κατηγορίες και στους τρείς αγώνες, όχι μόνο στις διασυλλογικές αλλά και στις Οπεν κατηγορίες.

Αναφορικά με τις διασυλλογικές κατηγορίες,  στον αγώνα ΜΤΒ Circuit που διεξήχθη το Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου, ξεχώρισε ο Αργυριάδης Παναγιώτης που κατέλαβε τη 2η θέση στην κατηγορία Μίνι Μικρά. Στα Μίνι Μεγάλα διακρίθηκε ο Σκευοφύλαξ Παναγιώτης που κατέλαβε την 5η θέση. Επίσης, στην κατηγορία Παμπαίδες διακρίθηκε ο Εγγλέζος Σταμάτης όπου κατέλαβε την 1η θέση και ο Σταματόπουλος Ανδρέας όπου κατέκτησε την 3η θέση. Στην κατηγορία Παίδες, διακρίθηκε ο Σταματόπουλος Ευάγγελος που κατέκτησε την 3η θέση και ο Ιριμία Νικόλας – Πάρης  ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση. Τέλος, στην κατηγορία Μάστερς Α-Β ξεχώρισε ο Ταμπαρόπουλος Αριστοτέλης ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση και στην κατηγορία Μάστερς Γ-Δ ο Δάβαρης Κωνσταντίνος που κατέκτησε την 1η θέση και ο Λύτρας Ευστάθιος που κατέκτησε την 4η θέση.

Πρωταγωνιστής το ποδηλατικό σωματείο του Γέρακα στο Bike Festival της Κάτω ΤιθορέαςΠρωταγωνιστής το ποδηλατικό σωματείο του Γέρακα στο Bike Festival της Κάτω Τιθορέας

Επιπλέον, στις Οπεν κατηγορίες στον αγώνα ΜΤΒ Circuit διακρίθηκε ο Μακρυγιάννης Φίλιππος ο οποίος κατέκτησε την 1η θέση, ο Ζύγουρας Βασίλης που κατέκτησε την 5η θέση και η Ταμπαροπούλου Μελίνα που κατέκτησε τη 6η θέση (2η στα κορίτσια) στην κατηγορία Junior 6-7 ετών. Επίσης, στην κατηγορία Οπεν 8-12 ετών, διακρίθηκε ο Παπανικολάκης Νότης κατακτώντας την 3η θέση. Τέλος, στην κατηγορία Όπεν Γενικές διακρίθηκε η Βουτυρά Δέσποινα που κατέκτησε την 3η θέση (1η γυναικών).

Την ίδια μέρα το απόγευμα διεξήχθη ο αγώνας Road Ανάβαση με δύο διαδρομές (μικρή 12χλμ – μεγάλη 21χλμ) , όπου και εκεί αρκετοί αθλητές του ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. έλαβαν μέρος.  Στην ανάβαση των 12χλμ, ακόμη μια διάκριση έλαβε ο αθλητής Εγγλέζος Σταμάτης αφού κατέκτησε και πάλι την 1η θέση στην κατηγορία Παμπαίδες. Επίσης, στην μεγάλη διαδρομή των 21χλμ, διακρίθηκαν στην κατηγορία Μάστερς Δ’ ο Λύτρας Ευστάθιος στην 1η θέση και ο Πάτσης Κωνσταντίνος στην 2η θέση.

Τέλος, την Κυριακή διεξήχθη ο αγώνας ΜΤΒ Point to Point με δύο διαδρομές (μικρή 20χλμ – μεγάλη 40χλμ). Στην μικρή διαδρομή, διακρίθηκε ο Σταματόπουλος Ευάγγελος κατακτώντας την 2η θέση, ο Κουρκουμέλης Γεράσιμος κατακτώντας την 4η θέση, ο Ιριμία Νικόλας κατακτώντας την 5η θέση και ο Ζήσης Κωνσταντίνος που κατέκτησε την 6η θέση. Στις ΟΠΕΝ κατηγορίες διακρίθηκε ο Εγγλέζος Σταμάτης που κατέκτησε για μια ακόμη φορά την 1η θέση και ο Σταματόπουλος Ανδρέας που κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία άντρες κάτω των 18 ετών. Επίσης, διακρίθηκε η Βουτυρά Δέσποινα στην κατηγορία Οπεν Γυναικών, όπου κατέκτησε την 1η θέση.

Στην Μεγάλη διαδρομή του ΜΤΒ Point to Point, διακρίθηκε ο Ταμπαρόπουλος Αριστοτέλης που κατέκτησε την 4η θέση, στην κατηγορία Μάστερς Β, ο Δάβαρης Κωνσταντίνος που κατέκτησε την 3η θέση στην κατηγορία Μάστερς Γ, ο Λύτρας Ευστάθιος που κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία Μάστερς Δ και η Τσομπάνογλου Στέλλα που κατέκτησε την 1η θέση στην κατηγορία Μάστερς Γυναικών.

6ΔΕΣΠΟΙΝΑΒΟΥΤΥΡΑΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές που συμμετείχαν και διακρίθηκαν. Ευχόμαστε τις καλύτερες επιδόσεις για τους επόμενους αγώνες και μόνο όμορφες αθλητικές στιγμές για όλους.

Στον σύνδεσμο μπορείτε να δείτε αναλυτικά  τα αποτελέσματα όλων των αθλητών που συμμετείχαν.