Το ποδηλατικό σωματείο του Γέρακα σε 3 αγώνες το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε

Ο Σύλλογος Φίλων Αθλητισμού Γέρακα (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ.) έδωσε το παρών σε τρείς (3) αγώνες το Σαββατοκύριακο 18 – 19 Ιουλίου 2020.

Το Σάββατο 18 Ιουλίου, διεξήχθη  το αγώνισμα Mountain bike Cross Country Marathon (XCM) στις Καρυές Λακωνίας. Ο ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. συμμετείχε με τους Ταμπαρόπουλο Αριστοτέλη, Αλετρά Αλέξανδρο και Μιχαλακόπουλο Φανούριο.

Την καλύτερη θέση κατέλαβε ο Ταμπαρόπουλος Αριστοτέλης κατακτώντας την 6η θέση, στην κατηγορία Μάστερ Β’. Στη συνέχεια, ο Αλετράς Αλέξανδρος κατέλαβε την 7η θέση, στην κατηγορία Μάστερ Α’ και τέλος ο Μιχαλακόπουλος Φανούριος κατέλαβε την 20η θέση, στην κατηγορία Μάστερ Β’.

Ήταν μια δύσκολη συνολικά διαδρομή 79,5 χλμ- που περιελάμβανε κυκλική διαδρομή (26,5 χλμ.) η οποία γινόταν 3 φορές, με ασφάλτινους δρόμους, χωμάτινους και δασικά μονοπάτια.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα της Ε.Ο.Π., στην κατηγορία Μάστερς:

Επίσημα αποτελέσματα της Ε.Ο.Π.

Την Κυριακή 19 Ιουλίου, στην ίδια περιοχή, πραγματοποιήθηκαν διασυλλογικοί αγώνες ορεινής ποδηλασίας ΜΤΒ, στις μικρότερες ηλικιακά κατηγορίες. Στον αγώνα πήραν μέρος 120 ποδηλάτες από 19 Σωματεία, στις κατηγορίες Παίδων, Κορασίδων, Παμπαίδων, Παγκορασίδων και Μίνι.

Η διαδρομή περιελάμβανε δασικούς δρόμους και μονοπάτια σε ένα περιβάλλον απαράμιλλου φυσικού κάλους, ιδανικό για ποδηλασία βουνού.

Ο ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. συμμετείχε με τους Σταματόπουλο Ευάγγελο, Μακρυγιάννη Κωνσταντίνο, Τσίβο Αλέξη και Μακρυγιάννη Φίλιππο.

Την καλύτερη θέση κατέλαβε ο Μακρυγιάννης Κωνσταντίνος, ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση στην κατηγορία Μίνι Μικρά. Στην ίδια κατηγορία ακολούθησε ο Τσίβος Αλέξης που κατέλαβε την 6η θέση.

Επίσης, διακρίθηκε ο Μακρυγιάννης Φίλιππος, ο οποίος αν και ο νεότερος ηλικιακά αθλητής στην κατηγορία που αγωνίστηκε (Open), μόλις 6 χρονών, κατέκτησε την 1η θέση.

Τέλος, ο Σταματόπουλος Ευάγγελος στην κατηγροία Παίδες, ενώ ξεκίνησε δυναμικά, τελικά εγκατέλειψε τον αγώνα.

Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα των έξι (6) πρώτων στις κατηγορίες παίδες και Μίνι Μικρά: