Ο ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. δυναμικός σε όλα τα μέτωπα!

Την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 διεξήχθει ο 5ος γύρος Ορεινής Ποδηλασίας XCC – Ιωσήφ Μακαρώνας στο Μαρούσι, στις κατηγορίες Μίνι Μικρά, Μίνι Μεγάλα, Παμπαίδων, Παγκορασίδων, Παίδων και Κορασίδων. Ο Σύλλογος Φίλων Αθλητισμού Γέρακα έδωσε για μία ακόμη φορά το δυναμικό παρών με τη συμμετοχή 21 αθλητών σε όλες τις κατηγορίες του αγώνα.

Ο καιρός ήταν ιδιαίτερα ζεστός και ο καυτός ήλιος ταλαιπώρησε λίγο τους αθλητές μας, οι οποίοι ωστόσο απόλαυσαν τον αγώνα και έδειξαν και αυτήν τη φορά ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό.

Αξίζει να αναφερθούμε ιδιαίτερα σε μερικούς αθλητές του σωματείου μας που κατάφεραν να διακριθούν ανάμεσα στους πολυάριθμους συμμετέχοντες αθλητές άλλων σωματείων.

Στην κατηγορία Μίνι Μικρά κορίτσια η Ιριμία Ηλέκτρα – Ευφροσύνη κατέκτησε την τέταρτη θέση.

Ο Εγγλέζος Σταμάτης για ακόμη μία φορά ανέβηκε στο βάθρο κατακτώντας την πρώτη θέση στην κατηγορία Μίνι Μεγάλα αγόρια, ενώ ο Σταματόπουλος Ανδρέας κατέκτησε την τρίτη θέση στην ίδια κατηγορία.

Στην κατηγορία Παμπαίδων ο Ιριμία Νικόλαος – Πάρης κέρδισε την έκτη θέση ενώ ο Πάτσης Θεόδωρος κατέκτησε την πέμπτη θέση στην κατηγορία των Παίδων.

Όλοι οι αθλητές μας αγωνίστηκαν με σθένος και αθλητικό πνεύμα γι’ αυτό και αξίζουν ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!!

Ακολουθεί λίστα με τα ονόματα των αθλητών μας και τις κατηγορίες στις οποίες αγωνίστηκαν:

Πάτσης Θεόδωρος                – Παίδας

Οι ημέρες 28 και 29 Απριλίου 2018 ήταν πλούσιες σε αθλητικά γεγονότα που αφορούσαν την ποδηλασία και οι αθλητές του ΣΥΦΑΓΕ παρευρέθησαν σε πολλά από αυτά.

Εκτός από τον 5ο γύρο ορεινής ποδηλασίας στο Μαρούσι, διεξήχθει ο 2ήμερος ποδηλατικός αγώνας MTB Race Νύμφες στην Ζαρούχλα Αχαΐας στον οποίο συμμετείχε ο αθλητής του Σωματείου μας Λύτρας Στάθης στην κατηγορία Μάστερ Δ.

Τις ίδιες ημέρες πραγματοποιήθηκε ο Xterra off road triathlon, ένα αγώνας που συνδιάζει την κολύμβηση με την ορεινή ποδηλασία και το ορεινό τρέξιμο, στο δήμο Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης. Στον αγώνα αυτόν είχαμε τις συμμετοχές των αθλητών μας Ταμπαρόπουλου Αριστοτέλη και Ρούπτσου Ηλία.

Τέλος, οι μικροί μας αθλητές συμμετείχαν στη μικρή ομάδα του γύρου της Αθήνας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές του ΣΥΦΑΓΕ που και αυτό το διήμερο ήταν παρόντες σε κάθε αγώνα επιδεικνύοντας και πάλι το πάθος τους και την αγάπη τους για την ποδηλασία και τον αθλητισμό.