Πολύ καλή εμφάνιση ο Φαραντάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλ. δρόμου

farΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΡΟΜΟΥ
55Ος Ο ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΑΡΑΝΤΑΚΗΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΕΦΗΒΩΝ
ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο αγώνισμα αντοχής εφήβων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος δρόμου 2013, ο Πρωταθλητής του Ο.Α. ΣΟΥΔΑΣ Στέλιος Φαραντάκης και κατάφερε να πλασαριστεί στην 55η θέση της κατάταξης με χρόνο 3:37:19. Νικητής αναδείχθηκε ο Ολλανδός MathieuVanderPoelμε χρόνο 3:33:14. Στον αγώνα που διεξήχθη στην Φλωρεντία της Ιταλίας συμμετείχαν 197 αθλητές.

Κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες (έβρεχε συνέχεια), ο Πρωταθλητής μας Γιάννης Ταμουρίδης δεν κατάφερε να τερματίσει στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών elite, αφού κατάταξη πήραν μόνο 61 από τους πάνω από 200 ποδηλάτες που πήραν μέρος. Παγκόσμιος Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Πορτογάλος RuiAlbertoFariaDaCosta με χρόνο 7:24:44.