B&N Forum – Τελευταίες Συζητήσεις

Προβολή

32ος ο Σπανόπουλος στην ατομική χρονομέτρηση 74ος ο Φαραντάκης

Στην 32η θέση του αγωνίσματος ατομικής χρονομέτρησης 43,46 χλμ. που έγινε χθές (Δευτέρα), κατετάγη ο Πρωταθλητής του ΠΕΛΟΤΟΝ Π.Ο. Γιάννης Σπανόπουλος με χρόνο 53:44.15, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου στην κατηγορία ανδρών U23, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση. Στο αγώνισμα νικητής αναδείχθηκε ο Αυστραλός HowsonDamienμε χρόνο 49:49.97, ενώ πήραν μέρος 75 ποδηλάτες.

Στην 74η θέση, στο ίδιο αγώνισμα στην κατηγορία Εφήβων, που διεξήχθη σήμερα, κατετάγη ο Στέλιος Φαραντάκης του Ο.Α. ΣΟΥΔΑΣ με επίδοση 30:02.88. Νικητής αναδείχθηκε ο Βέλγος DegraeneIgorμε 26:56.83. Πήραν μέρος 84 αθλητές.

Προχθές (Κυριακή), ο Πρωταθλητής μας Γιάννης Ταμουρίδης συμμετείχε με την Ισπανική επαγγελματική ομάδα EuskaltelEuskadi, της οποίας είναι μέλος, στο αγώνισμα ομαδικής χρονομέτρησης 57,2 χλμ. και κατέλαβε την 18η θέση με χρόνο 1:08:16.76 . Νικήτρια αναδείχθηκε η Βελγική επαγγελματική ομάδα OmegaPharma– QuickStepCycling, με χρόνο 1:04:16.81 (συμμετείχαν 35 ομάδες).

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου – κορυφαία διοργάνωση της ποδηλασίας δρόμου για το 2013 – που διεξάγεται στην Τοσκάνη της Ιταλίας από 22 έως 29 Σεπτεμβρίου 2013, συμμετέχει η Εθνική μας ομάδα δρόμου με τους Γιάννη Ταμουρίδη (Ανδρών Elite), Γιάννη Σπανόπουλο (Ανδρών U23) και Στέλιο Φαραντάκη (Εφήβων).

Ο Γιάννης Ταμουρίδης του Π.Α.Ο.Κ. θα συμμετάσχει αύριο (Τετάρτη) στο αγώνισμα ατομικής χρονομέτρησης Ανδρών Elite και την Κυριακή 29/9 στο αγώνισμα αντοχής, ενώ το Σάββατο 28/9 θα συμμετάσχει στο αγώνισμα αντοχής Εφήβων ο Στέλιος Φαραντάκης.

300 ΜΙΚΡΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ

Στις 300, από 38 Σωματεία όλης της χώρας, έφθασαν οι συμμετοχές των αθλητών και αθλητριών που θα πάρουν μέρους στους αγώνες των Πανελλήνιων Ημερών Νεολαίας, τους οποίους διοργανώνει η Ομοσπονδία στις Παιδικές Εξοχές του Δήμου Αθηναίων και στο Μαρκόπουλο Αττικής, το προσεχές Σαββατοκύριακο 28 και 29 Σεπτεμβρίου.