13ος ο Βολικάκης στη Μελβούρνη

ΕΟΠ

Δεν κατάφερε να προκριθεί στο 2ο γύρο του αγωνίσματος Κέϊριν ο πρωταθλητής μας Χρήστος Βολικάκης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα πίστας της Μελβούρνης και κατέλαβε τελικά την 13η θέση του αγωνίσματος ανάμεσα σε 33 αθλητές που συμμετείχαν. Στο αγώνισμα ταχύτητας 200 μ. ο Χρήστος Βολικάκης κατέλαβε την 40η θέση με επίδοση 10”354, ενώ ο αδελφός του Ζαφείρης Βολικάκης την 48η με 10΄΄668, ανάμεσα σε 53 συμμετέχοντες. Στο αγώνισμα του ομαδικού σπρίντ η εθνική μας ομάδα ακυρώθηκε για αντικανονική αλλαγή, όπως και οι ομάδες της Γερμανίας, των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής και της Μεγ. Βρετανίας. Στις επόμενες μέρες αναμένεται από την UCI η ανακοίνωση των θέσεων που δικαιούται κάθε χώρα στα αγωνίσματα πίστας, για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου 2012, αφού το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας ήταν το τελευταίο κριτήριο πρόκρισης. Σίγουρη θεωρείται για τη χώρα μας μια θέση για το αγώνισμα Κέϊριν, με τις διακρίσεις του Χρήστου Βολικάκη στους προηγούμενους αγώνες-κριτήρια, ενώ διεκδικούμε μία ακόμη θέση στο αγώνισμα ταχύτητας. Η Εθνική μας ομάδα επιστρέφει από την Μελβούρνη αύριο (Τρίτη) και στη συνέχεια αρχίζει η προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.