Γύρος Γαλλίας 12ο ετάπ- Νίκη για Sanchez απογοήτευση από Contador

Γύρος Γαλλίας 12ο ετάπ- Νίκη για Sanchez  απογοήτευση από Contador

Το πρώτο αμιγώς ορεινό ετάπ του Γύρου περιλάμβανε ανάβαση στα Πυρηναία με κάποια φαβορί να επιβεβαιώνονται και άλλα -όπως ο πρωταθλητής Contador – να απογοητεύουν. Ο Samuel Sanchez ήταν ο μεγάλος νικητής του 12ου ετάπ. Ο ισπανός αναβάτης της βασκικής  Euskaltel προσπέρασε τον Jelle Vanendert (Omega Pharma-Lotto) στην τελική ευθεία μετά από σχεδόν 6 ώρες διαδρομής! Ο Alberto Contador, υποφέροντας ακόμη από τους τραυματισμούς στο γόνατο, δεν άντεξε τις πιέσεις των αδερφών Schleck και τελικά τερμάτισε με 13 δεύτερα διαφορά από τον Andy.  Την εμφάνιση της ημέρας έκανε ο Γάλλος Thomas Voeckler που υπερασπίστηκε την κίτρινη φανέλα με τη βοήθεια και των συναθλητών του στην Team Europcar. Ο Γάλλος εκτός των άλλων είχε και μία πτώση σε κατηφορικό τμήμα της διαδρομής  αλλά κατάφερε να συνεχίσει τον αγώνα και τώρα προηγείται του Frank Schleck που τερμάτισε τρίτος, κατά 1 λεπτό και 49 δεύτερα, με τον Αυστραλό Cadel Evans (BMC) να έρχεται τρίτος στη γενική. Στην τέταρτη θέση ο Andy Schleck (+2.17”) ενώ στην έβδομη θέση έχει πλέον πλασαριστεί ο Contador με 4.00” διαφορά.