Και αυτή η Κυριακή είχε βάθρα για τον ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ.!

Την Κυριακή 19/3/2017 διεξήχθη ο γνωστός πλέον οpen αγώνας ορεινής ποδηλασίας της Χαλκίδας, το 8th MasterBike στο Αφράτι. Και αυτή την Κυριακή η ομάδα του ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ. (B&N Cycling) δήλωσε δυναμικά παρούσα. Τους αθλητές συνόδευσαν και οι οικογένειές τους και σε συνδυασμό με τον πολύ καλό καιρό αποτέλεσε εκτός από έναν πολύ καλό αγώνα, μια όμορφη κυριακάτικη βόλτα στη φύση!

Ο αγώνας αποτελούταν από δύο διαδρομές , την μεγάλη 35 χιλιομέτρων με πολύ μεγάλο οδηγικό και φυσικό ενδιαφέρον που περιλάμβανε όλους τους τύπους εδάφους , μαλακό χώμα , πατημένους χωματόδρομους , μονοπάτια και τη μικρή των 20 χιλιόμετρων.

Η πρωτιά δεν άργησε να έρθει στην διαδρομή των 20km με τον 17χρονο Ερμή Ταμπαρόπουλο ο οποίος κατέκτησε την 1η  θέση στην κατηγορία Παίδων με χρόνο 1:05:32. Στην κατηγορία Ανδρών την 6ος τερμάτισε ο Νίκος Τζανέτος με χρόνο 1:19:56 ενώ 9ος ο Κων/νος Δάβαρης με χρόνο 1:25:39.

Στη διαδρομή των 35km την 6η θέση κέρδισε ο Αριστοτέλης Ταμπαρόπουλος στην κατηγορία Α3 40-49 με χρόνο 2:10:59 και ο Γιώργος Βασιλίκας την 17η θέση με χρόνο 2:34:05. Στην ίδια κατηγορία ο Αλκιβιάδης Σπαγκούρος, ένα από τα φαβορί για βάθρο, στάθηκε άτυχος και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει λόγω σκασμένου ελαστικού. Στην κατηγορία Α2 30-39 ο Δημήτρης Λέρης τερμάτισε στην 35η θέση με χρόνο 2:38:24.