Με δυνατές μάχες και ανατροπές το 1ο Στάδιο του Bike Odyssey 2019.

Από ενδιαφέρουσες μονομαχίες, ακραίες καιρικές συνθήκες, απρόοπτα και κακοκαιρία σημαδεύτηκε το 1ο Στάδιο του Bike Odyssey 2019.Με δυνατές μάχες και ανατροπές το 1ο Στάδιο του Bike Odyssey 2019.

Στον 9ήμερο αγώνα είχαμε μία δυνατή μονομαχία ανάμεσα στις ομάδες AVRA και BikeBoard.at, με τους δεύτερους να αντιμετωπίζουν τεχνικό πρόβλημα μετά το 2ο checkpoint και τους πρώτους να το εκμεταλλεύονται και να κερδίζουν για τους ίδιους τη μπλε φανέλα του πρωτοπόρου.

Στο Βόρειο 4ήμερο αγώνα οι δύο ομάδες της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας πραγματοποίησαν δυναμικές εμφανίσεις και απέκτησαν μεγάλη διαφορά από τους υπόλοιπους αθλητές του βόρειου 4ήμερου αγώνα.

Πιο κάτω από αυτούς είχαμε πάλι μάχη για την κατάκτηση της 1ης θέσης, με την ομάδα Nolifers να κατακτά την 1ή θέση στην κατηγορία Open των αθλητών του Βόρειου 4ήμερου αγώνα για λίγα μόλις δευτερολεπτα!

9ήμερος αγώνας

Πιο αναλυτικά, οι ομάδες που πάλεψαν εξαρχής για την κατάκτηση της 1ης θέσης ήταν η ομάδα AVRA των Σουβατζόγλου Γρηγόρη και Κουρμπέτη Ανέστη και η ομάδα Bikeboard.at των Rene Reidinger και Christian Meyer. Μέχρι και τα μέσα του Σταδίου οι δύο ομάδες έδιναν μάχη σώμα με σώμα, έχοντας απόσταση δευτερολέπτων σε δύο συνεχόμενα checkpoints. Πριν το τρίτο ωστόσο checkpoint η ομάδα Bikeboard.at αντιμετώπισε τεχνικό πρόβλημα, αναγκάστηκε να σταματήσει, και ως εκ τούτου να μείνει πίσω στη μάχη για τη μπλε φανέλα.

Τελικά πρώτη τερμάτισε η ομάδα AVRA, με διαφορά άνω των 20 λεπτών από τους δεύτερους SCHC TEAM POLLAND των Baran Marcin και Fidytek Tomasz. H ομάδα από την Πολωνία βρισκόταν σταθερά στην τρίτη θέση, του αγώνα, προσπέρασε την ομάδα Bikeboard.at όταν αυτή συνάντησε τεχνικό πρόβλημα, και ενώ έχασαν κάποια στιγμή τη δεύτερη θέση, κατάφεραν τελικά και πέρασαν τους ανταγωνιστές τους, κλείνοντας μια θέση στο 2ο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η ομάδα Bikeboard.at συμβιβάστηκε τελικά με την κατάληψη της τρίτης θέσης, αφήνοντας όμως πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια του αγώνα.

Πιο πίσω μια άλλη ενδιαφέρουσα μάχη λάμβανε χώρα για την κατάληψη της 4ης και 5ης θέσης. Βασικοί ανταγωνιστές ήταν οι ομάδες Pro Trener των Novikova Anna και Zamotin Oleg, και Beastie Bikerz Masters τωνTommas Wimmer και Wolfgang Fassbender. Από το 2ο checkpoint και μετά η ομάδα Pro Trener πήρε σταδιακά διαφορά, για να κατακτήσει στο τέλος αυτή την 4η θέση του Σταδίου για τον 9ήμερο αγώνα.

Στη μάχη για την 6η θέση, οι ομάδες που μάχονταν μεταξύ τους ήταν οι Heroes & Zeros των Τσουλουχά Γιώργου και Dudek Bo, με αυτή των LYON MOUNTAIN TRAILτων Boubidi Claude και Robin Deviraux.. Στο τέλος όμως την 6η θέση κατέκτησε η ομάδα Feels good like a MTF  των Ammorich Julian και Fraile Luis, αφήνοντας στην 7η τελικά θέση τους Heroes & Zeros.

4ήμερος αγώνας

Στον τετραήμερο αγώνα, εκείνοι που είχαν πάρει κεφάλι εξαρχής και κινούνταν πρώτοι από όλους τους αθλητές στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ήταν οι ομάδες της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας, οι οποίοι κέρδισαν την 1η και 2η θέση για το Βόρειο 4ήμερο αγώνα.

Οι αθλητές της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας πραγματοποίησαν μία πολύ δυναμική εμφάνιση και έδειξαν από την αρχή ότι τους χωρίζει μία μεγάλη απόσταση από τους υπόλοιπους αθλητές του 4ήμερου αγώνα.

Την 1η θέση κατέκτησε η ομάδα των Περικλή Ηλία και Αντωνιάδη Δημήτρη, ενώ πάνω από 20 λεπτά αργότερα ακολούθησε αυτή των Μόλλα Αμέτ Αλή Όγλου και Τσορτουκίδη Ηλία.

Η μάχη για την πρωτιά στις κατηγορίες Open του τετραήμερου αγώνα

Μάχη για την 1η θέση έδωσαν οι ομάδες Nolifers των Καλαμπαλίκη Δημήτρη και Μιχαηλίδη Ιωάννη και ACTION BIKE CLUB-SIS των Βουδούρη Ευριπίδη και Ζουμπούλη Βασίλη. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σώμα με σώμα καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Τελικά την 1η θέση για την κατηγορία Open κατέλαβε η ομάδα NoLifers με διαφορά μόλις λίγων δευτερολέπτων.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το 1ο Στάδιο για το Bike Odyssey 2019. Από τη σημερινή μέρα αυτό που μας μένει είναι δυνατές εμφανίσεις, η ανάδειξη δυνατών μονομαχιών και η υπόσχεση ότι η φετινή διοργάνωση μπορεί να είναι πιο συναρπαστική από ποτέ!

Μείνετε συντονισμένοι!

Παρακάτω δίνονται πίνακες με τα αποτελέσματα του αγώνα του σημερινού Σταδίου, καθώς και αυτά της μέχρι τώρα Γενικής Κατάταξης.