Ποδηλατικοί Αγώνες Ορεινής Ναυπακτίας 2018

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, 25 με 26 Αυγούστου, έλαβαν μέρος τρεις αγώνες στην Ορεινή Ναυπακτία.

Το απόγευμα του Σαββάτου της 25ης Αυγούστου, στην Άνω Χώρα της Ναυπάκτου, πραγματοποιήθηκε αγώνας κούρσας 35 χιλιομέτρων. Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Κανελλόπουλος Σταύρος, ακολουθεί στη δεύτερη θέση ο Παπαλέξης Νικόλαος και η τρίτη θέση ανήκει στον Γερολιμάτο Νικόλαο.

Την επομένη, Κυριακή 26 Αυγούστου έγιναν δύο αγώνες. Η εκκίνηση δόθηκε για τους αγώνες «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon Elite Ανδρών» και «Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon Master Ανδρών». Εκείνη τη μέρα στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος ο Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος ο οποίος έτρεξε 80 χιλιόμετρα στο Marathon Elite. Επίσης, 80 χιλιόμετρα έτρεξε και ο Παπασάββας Μιχάλης, για το Marathon Master όμως, ο οποίος κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία αυτή.

Στη συνέχεια, της δεύτερης ημέρας του ποδηλατικού αγώνα στην Ορεινή Ναυπακτία, πραγματοποιήθηκε open αγώνας 40 χιλιομέτρων στον οποίο πήραν μέρος πολύ αθλητές και έτρεξαν μία στροφή αγώνα. Επίσης, ακολούθησε μία μικρότερη διαδρομή, αυτή των 26 χιλιομέτρων,  στην οποία συμμετείχαν οι λάτρες της ποδηλασίας παίρνοντας έτσι μία μικρή γεύση από το αγωνιστικό πνεύμα που κατέκλυζε την περιοχή.

Τέλος, σημαντικό να αναφέρουμε είναι ότι ο καιρός ήταν ιδανικός και με το μέρος των αθλητών κατά τη διάρκεια του διημέρου αυτού, με μόνο μία εξαίρεση τοπικής βροχής που δρόσισε μερικούς αθλητές την Κυριακή σε κάποιο σημείο της μεγάλης διαδρομής του αγώνα.