B&N Forum – Τελευταίες Συζητήσεις

Προβολή

Tour de France: Μεγαλειώδης νίκη του Froome!

Η εκρηκτική νίκη του Chris Froome στο 10ο ετάπ στο La Pierre-Saint-Martin αποτέλεσε το μεγαλύτερο πυροτέχνημα στη Γαλλία που γιόρταζε χθες την ημέρα της Βαστίλης.

Στο πρώτο μεγάλο τεστ για τους ποδηλάτες στην πρώτη μέρα βουνού στο Γύρο Γαλλίας, ο Βρετανός ήταν εντυπωσιακός και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού με διαφορά 59 δευτερολέπτων από τον πλησιέστερο αντίπαλό του, Richie Porte που ανήκει στην ίδια ομάδα και πήρε τη δεύτερη θέση, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Nairo Quintana.

Ο Froome πραγματοποίησε την επίθεσή του 6.4 χιλιόμετρα πριν από τον τερματισμό και αύξησε τη διαφορά του από τον δεύτερο στη γενική κατάταξη, Tejay van Garderen, από τα 12 δευτερόλεπτα στα σχεδόν 3 λεπτά. Τρίτος ακολουθεί ο Nairo Quintana με διαφορά μεγαλύτερη των τριών λεπτών.

Ο 30χρονος Froome έχει ακούσει πολλά μετά τη νίκη του το 2013, με υπόνοιες για την απόδοσή του. Ο ίδιος δεν έχει απαντήσει ποτέ, θεωρώντας πως έχει αποδείξει ότι δεν κερδίζει με παράνομο τρόπο.

Σήμερα, ακολουθεί το 11o ετάπ του Γύρου της Γαλλίας με μία διαδρομή 188 χιλιομέτρων από το Pau το Cauterets – Vallée de Saint-Savin.