Tour de France: Ένα επεισοδιακό 3ο Ετάπ

Ένα φοβερό ατύχημα συνέβη στην 3η ειδική του Γύρου της Γαλλίας και οδήγησε σε διακοπή του αγώνα και αρκετούς ποδηλάτες στο νοσοκομείο. Συγκεκριμένα, 60 χιλιόμετρα πριν την ολοκλήρωση της 3ης ειδικής διαδρομής του παγκοσμίου φήμης αγώνα, συνέβη αυτό το τρομακτικό ατύχημα. Ένας ποδηλάτης που έτρεχε με περίπου 50χλμ.ώρα, έχασε τον έλεγχο και έπεσε, με τους υπόλοιπους αθλητές να μην μπορούν να τον αποφύγουν και να δημιουργείτε μια τεράστια καραμπόλα.

Αποτέλεσμα της ήταν να τραυματιστούν αρκετοί ποδηλάτες, τρεις εκ των οποίων αρκετά σοβαρά και να οδηγηθούν στο νοσοκομείο, ενώ λίγο πιο κάτω ένα ακόμα τέτοιο ατύχημα (το οποίο δεν κατέγραψαν οι κάμερες, γιατί ήταν απασχολημένες με το πρώτο), οδήγησε τους διοργανωτές να πάρουν την απόφαση να διακόψουν τον αγώνα για να καταφέρουν να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες στους ποδηλάτες.

Πρώτος τερμάτισε ο Rodriguez, που έχει νικήσει το συγκεκριμένο αγώνα το 2012, ήξερε καλά τη διαδρομή και η εμπειρία του αυτή του επέτρεψε να επιταχύνει τα τελευταία 400 μέτρα κερδίζοντας τη νίκη.

Joaquim-Rodriguez

Ο Froome, που για μεγάλο διάστημα της ανάβασης, οδηγούσε τον αγώνα, πήρε τον ίδιο χρόνο τερματισμού και τερμάτισε 11 δευτερόλεπτα μπροστά από τους Nibali και Quintana ενώ ο Contador τερμάτισε 7 δευτερόλεπτα πιο πίσω.

Αυτή η δεύτερη θέση, χάρισε στον Froome 6 δευτερόλεπτα bonus και βρέθηκε μπροστά από τον Γερμανό Tony Martin της Etixx-Quick Step κατά 1 δευτερόλεπτο και έτσι κατάφερε να φορέσει την κίτρινη φανέλα!