Πρωταθλητής Ελλάδος στο ΜΤΒ ο Περικλής Ηλίας. Η Μούκα Ειρήνη Πρωταθλήτρια στις γυναίκες.

Σε μια πανέμορφη και αρκετά τεχνική διαδρομή στο Καρπενήσι διεξήχθη και φέτος το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας (CROSS COUNTRY), στις 18 – 20 Ιουλίου 2014.

Την Παρασκευή 18/7 διεξήχθη το αγώνισμα της σκυταλοδρομίας. Η ομάδα του Π.Ο. Τάλως Χανίων Ν.Κ. με τους Γιώργο Σταυρακάκη, Δημήτρη Καλλιβρετάκη, Κωνσταντίνα Συντζανάκη και Γιάννη Κακαβελάκη κατέκτησε την πρώτη θέση στην σκυταλοδρομία (TeamRelay), με χρόνο 1:17:57. Ακολούθησε στην δεύτερη θέση η 4άδα του Β.Α.Ο. (1:18:22), ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Α.Σ.Ο. Ποδηλάτης (1:18:56).

Το Σάββατο αγωνίστηκαν οι κατηγορίες των Γυναικών, Εφήβων, Κορασίδων και Παίδων.
Στις γυναίκες Πρωταθλήτρια Ελλάδος αναδείχθηκε η ΜΟΥΚΑ ΕΙΡΗΝΗ του Α.Ο. ΘΗΣΕΑΣ με χρόνο 1:29:11. Η ΠΛΕΣΙΩΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ του Α.Σ.Ο.ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ και η ΔΑΓΚΟΠΟΥΛΟΥ ΔΑΝΑΗ του B.A.O. τερμάτισαν 2η και 3η αντίστοιχα.
Στους Έφηβους Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΚΟΥΦΟΠΑΝΤΕΛΗΣ ΜΑΡΚΟΣ του Α.Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ με 1:10:17, ακολουθούμενος από τους ΜΕΤΑΛΛΙΔΗ ΧΡΗΣΤΟ του Π.Ο.ΒΕΛΟΣ και ΒΑΣΙΛΑΝΤΩΝΑΚΗ ΣΤΕΦΑΝΟ του Α.Ο ΘΗΣΕΑΣ.
Στην κατηγορία κορασίδων Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του Π.Ο.ΒΕΛΟΣ με 51:42:00. Στη 2η και 3η θέση η ΖΑΧΑΡΙΟΥΔΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ του Π.Α.Σ.ΕΡΜΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ και η ΚΟΥΤΖΟΓΛΟΥ ΕΛΕΝΗ του ΠΑΣ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΑΤΛΑΣ.
Στους Παίδες, Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΤΣΟΡΤΟΥΚΤΣΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ του Β.Α.Ο. με 56:11:00. Δεύτερος ο ΣΤΑΥΡΑΚΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ του Π.Ο.Χ.ΤΑΛΩΣ Ν.Κ. και τρίτος ο ΓΚΟΓΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του Α.Π.Σ ΜΑΧΗΤΗΣ ΣΕΡΡΩΝ.

karpenisi-2014-periklis-iliasΤην Κυριακή αγωνίστηκε η κατηγορία των Ανδρών. Στη γραμμή της αφετηρίας βρέθηκαν 59 αθλητές. Η διαδρομή αποτελούταν από 6 στροφές των 6χλμ, σε ένα δύσκολο και γλιστερό τερέν λόγω της βροχής που είχε προηγηθεί.
Μετά από 1 ώρα, 39 λεπτά και 42 δεύτερα (1:39:42) ο Περικλής Ηλίας (Π.Σ. ΚΡΟΝΟΣ) στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος, ακολουθούμενος από τον Αντωνιάδη Δημήτριο με 1:41:25 (Π.Σ. ΚΡΟΝΟΣ) και Σημαντηράκη Βασίλειο με 1:47:08 (Π.Σ. ΚΡΟΝΟΣ).
Αξίζει να σημειωθεί ότι και τις 6 στροφές κατάφεραν να ολοκληρώσουν μόλις 9 αθλητές, ενώ 17 αθλητές δεν ολοκλήρωσαν τον αγώνα είτε από τεχνικό πρόβλημα είτε από τον κανόνα του 80%, καταφέρνοντας να πάρουν κατάταξη 42 αθλητές από τους 59.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των κατηγοριών:

Ακολουθούν τα Δελτία Τύπου της Ομοσπονδίας:

Δελτίο Τύπου Νο 47 / 2014

Μαρούσι, Σάββατο 19 Ιουλίου 2014

Η Ειρήνη Μούκα, πρωταθλήτρια γυναικών, στο CrossCountry, στο Καρπενήσι

ΚΟΥΦΟΠΑΝΤΕΛΗΣ, ΤΣΟΡΤΟΥΚΤΣΙΔΗΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΑ

Η Ειρήνη Μούκα ήταν η μεγάλη νικήτρια της δεύτερης μέρα Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ορεινής ποδηλασίας, που γίνεται στο Καρπενήσι. Η 29χρονη αθλήτρια του ΑΟ Θησέα πήρε το χρυσό μετάλλιο στις γυναίκες, στο αγώνισμα του CrossCountryμε χρόνο 1:29:11. Ακολούθησε στην δεύτερη θέση η Δήμητρα Πλεσιώτη, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Δανάη Δαγκοπούλου.

Στο ίδιο αγώνισμα, στους εφήβους πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Μάρκος Κουφοπαντελής (ΑΟ Παράδεισος Αμαρ.), στους παίδες ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης (ΒΑΟ) και στις κορασίδες η Κατερίνα Ελευθεριάδου (ΠΟ Βέλος).

Τα αναλυτικά αποτελέσματα στο CrossCountry

• Γυναίκες (16 συμμετοχές)

1) Μούκα Ειρήνη (ΑΟ Θησέας) 1:29:11

2) Πλεσιώτη Δήμητρα (ΑΣΟ Ποδηλάτης Ελευθερίου Κορδελιού) 1:32:12

3) Δαγκοπούλου Δανάη (ΒΑΟ) 1:44:33

4) Βαρδανίδου Δόμνα (1000 Δένδρα) 1:45:34, 5) Συντζανάκη Κωνσταντίνα (ΠΟΧ Τάλως ΝΚ) 1:45:51, 6) Φασόη Βαρβάρα (ΑΟ Ολυμπιακός Π. Χαϊδ.) -1 στροφή

• Έφηβοι (30 συμμετοχές)

1) Κουφοπαντελής Μάρκος (ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου) 1:10:17

2) Μεταλλίδης Χρήστος (ΠΟ Βέλος) 1:12:06

3) Βασιλαντωνάκης Στέφανος (ΑΟ Θησέας) 1:13:50

4) Μπουκουβάλας Παναγιώτης (ΒΑΟ) 1:15:07, 5) Παπαστάθης Κωνσταντίνος (Σπαρτιατικός ΓΣ) 1:18:21, 6) Κατσίκαρος Σωτήρης (ΑΣ Πρωτέας) 1:18:47

• Παίδες (59 συμμετοχές)

1) Τσορτουκτσίδης Ηλίας (ΒΑΟ) 56:11:00

2) Σταυρακάκης Γιώργος (ΠΟΧ Τάλως ΝΚ) 57:17:00

3) Γκόγκας Γιώργος (ΑΠΣ Μαχητής Σερρών) 57:25:00

4) Ζιάκας Βασίλης (ΠΣ Κρόνος) 58:16:00, 5) Χριστάκος Δημήτρης (Σπαρτιατικός ΓΣ) 58:57:00, 6) Κολοβός Παναγιώτης (ΓΣΠ Αγρινίου) 58:58:00

• Κορασίδες (8 συμμετοχές)

1) Ελευθεριάδου Αικατερίνη (ΠΟ Βέλος) 51:42:00

2) Ζαχαριουδάκη Ευαγγελία (ΠΑΣ Ερμής Μαρκοπούλου) 52:54:00

3) Κουτζόγλου Ελένη (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας) 54:43:00

4) Βερναδάκη Αριάδνη (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας) 56:50:00, 5) Βάσσου Άννα (ΑΣΟ Ποδηλάτης) 59:17:00, 6) Σουλίου Σταματία – Νικολέτα (ΠΟ Καρδίτσας) 1:10:02

Το Πανελλήνιο τελειώνει αύριο στο Καρπενήσι, με τον αγώνα XCO Ανδρών.

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Δελτίο Τύπου Νο 48 / 2014

Κυριακή 20 Ιουλίου 2014

Ο Περικλής Ηλίας για μια ακόμα χρονιά, πρωταθλητής ανδρών, στο CrossCountry

ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΡΟΝΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΣΤΟ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ

Ο Περικλής Ηλίας αναδείχθηκε για μια ακόμα χρονιά πρωταθλητής Ελλάδος, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία ανδρών, στο αγώνισμα του CrossCountry, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής ποδηλασίας, που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Καρπενήσι, στην περιοχή Κεφαλόβρυσο .

Ο ποδηλάτης του Π.Σ. Κρόνου Νίκαιας πήρε εύκολα την πρωτιά αφήνοντας στην 2η και 3η θέση δύο συναθλητές του, τους Δημήτρη Αντωνιάδη και Βασίλειο Σημαντηράκη, επίσης ποδηλάτες του Κρόνου Νίκαιας, στον αγώνα των 6 γύρων των 6 χλμ.