Προβολή

Το προτελευταίο ΕΤΑΠ Αθ. Διάκος-Γραβιά

Δελτίο Τύπου
Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το προτελευταίο ΕΤΑΠ Αθ. Διάκος-Γραβιά την 28/06/2014 6o στη σειρά για τους αθλητές του 8ημέρου και 2ο για τους αθλητές του 3ημέρου αφού οι περισσότεροι ήταν σε καλή κατάσταση.

Εκκίνηση δεν πήραν οι Ιταλοί που αποφάσισαν να αποσυρθούν από τον αγώνα και ο Ατζάμπος που είχε ενοχλήσεις στο πόδι του.

Τα απρόοπτα όμως δεν άργησαν να έρθουν με δύο τραυματισμούς. Ο Αλέξανδρος Παπανδρέου της «Samos Team» τραυματίστηκε στην κλείδα θέτοντας την ομάδα του εκτός βάθρου. Αλλά και ο Θοδωρής Κοτόπουλος των πρωτοπόρων «Vernon Endurance» έπεσε και τραυματίστηκε ευτυχώς ελαφρώς.

IMG_5477 (Large)Πρώτη από όλους τερμάτισε η ομάδα «Pegasus Xanthi Team» των Τσουλουχά και Σωτηρίου με χρόνο 03:27:19:34, η οποία όμως λόγω ποινών ήταν εκτός συναγωνισμού και δεν θα μπορούσε να μετέχει στην Γενική Κατάταξη.

IMG_7686 (Large)Την φανέλα του πρωτοπόρου κέρδισε για μία ακόμα φορά η «Vernon Endurance» των Κοτόπουλου και Τσιαβτάρη με χρόνο 03:34:03:86, ενώ ακολούθησαν στη δεύτερη θέση τα «Χίλια Δέντρα» των Φραγκούλη και Σαμολαδά 03:45:36:77 . Την 3η θέση πήραν οι «Iman» με τις Nieuwoudt και Hayward με χρόνο 04:45:29:39, ενώ στην 4η θέση τερμάτισαν τα «Φτερωτά Πετάλια» των Έξαρχου και Κωνσταντίνου με χρόνο 05:35:40:88.

IMG_7679 (Large)Και στον 3ήμερο αγώνα όμως είχαμε έναν ελαφρύ τραυματισμό του Κολτσίδα από την ομάδα «ΕOS Agriniou-Velocity» με συναθλητή τον Παππά, γεγονός που τους έριξε στην 3η θέση με χρόνο 04:31:04:58. Στην 1η θέση τερμάτισε η ομάδα «ΜakisBike» των Καλέμπουμπα και Τσικαλά με χρόνο 04:27:32:29, ενώ στη 2η θέση οι «Cats and Rats» με τους Γαλιάτσο και Κάππη με χρόνο 04:30:57:11.